Naturalna Edukacja

1 Listopad – Dzień Wszystkich Świętych

Dzień Wszystkich Świętych przypada 1 listopada, choć właściwe święto Wszystkich Zmarłych obchodzimy dzień później. Zwyczajowo przyjęło się jednak właśnie w tym dniu odwiedzać cmentarze, co ułatwia fakt, że jest to dzień wolny od pracy.

Sama tradycja tego święta jest bardzo wiekowa. Po raz pierwszy ustanowiono Dzień Wszystkich Świętych w IX wieku. W tym dniu oddawano cześć wszystkim męczennikom, którzy polegli w zamian za obronę czci i wiary w Jezusa, a także wszystkim tym, którzy pozostali bezimienni w annałach historii, a własnym życiem zaświadczyli o religii chrześcijańskiej. Co ciekawe, wcześniej czczono ich w podobnej formie, ale w innych dniach. Początkowo cześć męczennikom oddawano w okolicy Wielkanocy, potem było to przeniesione na koniec czerwca 

Tak czy inaczej, ideą było upamiętnienie tych, którzy odeszli. Nie przypadkowo zbiegło się to ostatecznie w listopadzie. Na przełomie października i listopada, według wierzeń pogańskich, upamiętniano tzw. Dziady, czyli dzień, w którym można było obcować ze zmarłymi. Kościół chrześcijański, wykorzystując pogańskie wierzenia, wprowadził w tym samym dniu swoje święto, nadając temu wszystkiemu religijny wymiar. 

Z przeszłości pozostało jednak wiele tradycji, które nawet nie wiedząc kultywujemy po dziś dzień.

Tradycyjnie przygotowywało się wówczas posiłki dla zmarłych. Chcąc zyskać ich przychylność, kiedy będą odwiedzać  swoich żyjących krewnych. Uczty te spożywano w domach, albo na cmentarzach – czego żywym przykładem jest sposób świętowania tego dnia wśród Romów. Do dnia dzisiejszego można spotkać prawdziwe cmentarne imprezy, suto zakrapiane wódką. 

Na rozstajach dróg palono ogniska i pochodnie, by wskazać wędrującym duszom drogę. Dzisiaj ten zwyczaj wyparły znicze i lampiony, pozostawiane na nagrobkach zmarłych. 

 

Pamiętajmy, że przede wszystkim jest to święto rodzinne. Okazja do spotkania z krewnymi, z którymi niestety czasami łączy nas tylko zmarła osoba. Nie dajmy się ponieść ferworowi zakupów i wyścigowi szczurów, kto ma większą wiązankę, lub więcej zniczy na grobie. Liczy się pamięć o tych, którzy odeszli i prawdziwa tęsknota za nimi jaką nosimy w sercu. 

Święto zmarłych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry