Naturalna Edukacja

Owocowy zawrót głowy

Jesień to czas magiczny. Niby przyroda powoli przygotowuje się do nadchodzących zimnych dni, a jednak jest w pełnym rozkwicie. W sadach czerwienią się jabłka, gruszki kuszą nas zaokrąglonymi kształtami, śliwki słodyczą wabią owady, tak samo chętne na ich smak jak my. Winogrona świętują czas winobrania, by wkrótce zamienić się w winny napój.

O tym, że owoce są nam potrzebne wiemy od dawna. Witaminy w nich zawarte wspomagają nasz układ odpornościowy i pomagają prawidłowo się rozwijać. Czy jednak znamy ich konkretne działanie?

Poniżej przygotowałam dla Was parę ciekawostek, które być może zachęcą Was do większego zainteresowania się tymi naturalnymi suplementami.

Śliwka – nie sposób jej nie znać. Na świecie zanotowano bowiem około 6 tysięcy odmian tego owocu. Jedne z najstarszych wzmianek, możemy znaleźć w starożytnych chińskich tekstach, gdzie śliwkę utożsamiano z mądrością i silną osobowością. Mało kto wie, że śliwka ma silne właściwości antynowotworowe. Niszczy komórki rakowe, nawet te w złośliwej odmianie. Zawiera ponadto w sobie cały szereg witamin: B,A, C, E i K. Dzięki potasowi regulują ciśnienie krwi i działają  anty-cholesterolowo. 

Gruszka – to z kolei owoc, który dba o nasz układ krążenia. Obniża poziom cholesterolu,  jak i ciśnienie tętnicze. Nie wielu smakoszy wie, że jest jednym z nielicznych owoców (inne to np. banan i pestki jabłka ), który zawiera jod. Dzięki temu, wspiera tarczycę. Innym cennym mikroelementem, jaki możemy dzięki gruszce uzupełnić, to bor. Bor dba o poprawne działanie mózgu, poprawia koncentrację i pozytywnie działa na pamięć. Dodatkowo sprawia, że czas gojenia się ran jest krótszy.

Winogrono – czy kojarzą się nam przede wszystkim z winem? Być może. Winogrona są uprawiane już od około 8 tysięcy lat.  Jako pierwsi cieszyli się nimi starożytni Persowie.  Same owoce są bardzo bogate w witaminy. Olej z pestek winogron natomiast, zawiera kwas linolowy, który wspomaga przemianę materii i działa korzystnie na nasz układ trawienny. Czerwone odmiany winogron posiadają, w odróżnieniu do zielonych odmian, antocyjany. Są to naturalne barwniki zawarte w roślinach, które nie tylko odpowiadają za ich piękne kolory, ale także hamują procesy zapalne i chronią naczynia krwionośne. 

Jeżyny – rosną zarówno w naszych ogrodach, jak i na dziko w lasach, czy w terenach zakrzewionych. Często nazywano je niezbyt chlubnie – dziadami. Miało to związek z ich kolcami, które próbowały uniemożliwić zerwanie słodkich, czarnych owoców. Zawierają dużo witaminy C i E. Są one naturalnymi wspomagaczami przy chorobach oczu. Z dobrodziejstw jeżyn skorzystają również kobiety, w czasie napięcia przedmiesiączkowego, lub w trakcie menopauzy. Jeżyny posiadają bowiem fitoestrogeny , czyli roślinne estrogeny, które działają podobnie, jak te występujące w ciele kobiety . 

Myślę, że powyższe cudowne właściwości owoców wystarczą, by zachęcić Was do większego ich spożycia. Jeśli jednak jeszcze macie mało, zapraszam Was do zabaw edukacyjnych z najmłodszymi, jakie będziecie mogli przeprowadzić dzięki naszym materiałom do pobrania. Znajdziecie tam m.in.:

 

Owocowy zawrót głowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry