Naturalna Edukacja

Dzień Czekolady – 7 lipca

Szukać ze świecą by tego, kto nie lubi czekolady. Każdy rodzaj, smak, nadzienie i dodatki znajdą swojego amatora, zarówno wśród dzieci jak i dorosłych.
To co dobre znali już Aztekowie i Majowie w czasach starożytnych, gdzie ziarna kakaowca były dostępne, choć zarezerwowane tylko dla elity społeczeństwa. Po podbojach Europejczyków, ziarna dotarły na nasz kontynent. Na swoją wielką chwilę czekały, aż do XVII wieku. Do tego czasu, nie znano sposobów ich zastosowania, ani przyrządzania. Z czasem, ziarna, zaczęto zaparzać i pić w formie naparu.
Powstanie tabliczki czekolady możemy datować dopiero na XIX wiek. W połączeniu z tłuszczem, zmielone ziarna zamieniły się w pełen słodkości przysmak. I tak zaczęła się era czekoladowa w przemyśle spożywczym na świecie.

Do dnia dzisiejszego powstało kilka rodzajów czekolady w zależności od składu – % zawartości masy kakaowej:

czekolada mleczna – posiada najmniej zawartości masy, tylko 25%
biała czekolada – zawiera 33% masy
deserowa – minimum 50% masy kakaowej
gorzka – minimum 70% masy kakaowej
nowość: w 2017 roku wynaleziono różową czekoladę. Jej kolor nie to zasługa barwnika spożywczego, a odmianie kakaowca – kakaowiec rubinowy.

Z okazji dnia czekolady zróbmy niespodziankę naszym dzieciom i sprawmy im słodką niespodziankę.

Pamiętajmy jednak, by wybierać tylko prawdziwe czekolady. Wyroby czekoladopodobne zawierają tylko maksymalnie 7% masy kakaowej, a w dużej mierze same sztuczne i tłuste składniki, jakie mają nadać tym wyrobom czekoladową konsystencję.


W dodatku do słodkości polecam materiały edukacyjne, które do pobrania poniżej. Wśród nich znajdziecie:

Dzień Czekolady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry