Naturalna Edukacja

Pies – najlepszy przyjaciel człowieka

Powyższe stwierdzenie brzmi jak banał, ale ma w sobie wiele prawdy. Udowodniono bowiem, że pies towarzyszył człowiekowi już od czasów prehistorycznych. Ich wspólne drogi skrzyżowały się około 30 tys. lat temu, kiedy to gatunek ludzki spotykał się w siedliskach z dzikimi psami. Żywiły się one pozostałościami po ludzkim jedzeniu, resztkami, lub po prostu fekaliami.

Nie znamy oczywiście dokładnej daty, kiedy to człowiek zaczął dostrzegać w psie towarzysza życia, ale możemy stwierdzić na pewno, że pewien psi osobnik na tyle wpisał się w pamięć żyjących 14 tys. lat temu ludzi, że został pogrzebany po swojej śmierci w specjalnie przygotowanym do tego grobie.

Przez lata pies stał się nie tylko przyjacielem, ale również obiektem kultu religijnego. W Egipcie czczono boga Anubisa – przewodnika umarłych, który wyobrażany był z głową psa lub szakala. Swoje miejsce, pies znalazł również w hinduizmie, gdzie Sziwa, nosił miano „Pan psów”, a sam pies był strażnikiem piekielnej krainy.

Dzisiaj pies towarzyszy człowiekowi we wszelkich dziedzinach życia. Jest nie tylko przyjacielem, ale również przewodnikiem dla osób niewidomych i niepełnosprawnych, wspomaga pracę policji i służb granicznych, pomaga w hodowli innych zwierząt, uczy dzieci w szkole empatii i miłości do zwierząt, cieszy oko na wyścigach sportowych, a także wspomaga osoby starsze, nie rzadko w ich samotnym życiu. 

Od 2007 roku wprowadzono zatem w kalendarz polskich świąt nietypowych Dzień Psa – przypada na dzień 1 lipca. Honorowym założycielem tego święta, było polskie czasopismo „Przyjaciel Pies”. Może warto z takiej okazji podarować swojemu pupilowi jakiś smakołyk, albo zabawkę, a dzieci zachęcić do poznawania świata psów w trakcie kreatywnej zabawy. Przygotowałam Wam zatem kilka fajnych materiałów edukacyjnych,  wszystkie utrzymane w prawdziwie psim stylu 😊

Pies – najlepszy przyjaciel człowieka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry