Naturalna Edukacja

8 CZERWCA – ŚWIATOWY DZIEŃ OCEANÓW

8 CZERWCA – ŚWIATOWY DZIEŃ OCEANÓW

70% naszej planety pokrywają morza i oceany. To one były pierwszym siedliskiem mikroorganizmów, z których narodziło się życie. To z nich wyszły na ląd pierwsze rybo-dinozaury, które ewoluowały w większe formy, żyjące już tylko na lądzie. 

Akweny wodne dostarczają pożywienia dla średnio 3 mld ludzi na całym świecie. Pomimo tego dobrodziejstwa jakim zostaliśmy obdarowani, rokrocznie wzrasta stopień zanieczyszczenia zbiorników wodnych oraz niszczenia unikalnych ekosystemów, które zapewniają warunki do życia niezliczonym gatunkom zwierząt. Człowiek, jako najbardziej destrukcyjny osobnik na Ziemi nadmiernie eksploatuje to co dostał. Do największych katastrof jakie fundujemy morzom i oceanom możemy zaliczyć:

zanieczyszczenie wody odpadami, w tym przede wszystkim plastikiem. Co roku tworzymy sobie pływające wysypiska śmieci wrzucając do nich około 13 ton plastiku. Plastik nie tylko nie jest w stanie się rozłożyć i ulec degradacji (przeciętna butelka rozkłada się 450 lat!), ale przede wszystkim zabija organizmy żyjące w wodzie. Dostaje się do ich żołądków i uniemożliwia zanurzenie się i przeżycie. Poniżej przykładowe zdjęcia żółwi, które połykając plastikowe worki i butelki, dryfują na powierzchni, nie mogąc zdobyć pokarmu. Niestety, są one skazane albo na śmierć albo na pomoc człowieka. Lecz, to właśnie człowiek zgotował im taki los

ocieplenie się temperatury wody. Oceany są głównym „odbiorcą” dwutlenku węgla. Absorbują go w takiej ilości, że woda automatycznie ulega ociepleniu i zmienia się jej stopień zakwaszenia. Tylko w ostatnim stuleciu, poziom ten zwiększył się o blisko 30%. Niestety, choć nie jest to zmiana, której możemy osobiście doświadczyć na co dzień, ma ona bardzo negatywny skutek na ekosystemy najbardziej wrażliwe, jakim są rafy koralowe. Za kilkadziesiąt lat marzenia o nurkowaniu w podwodnych łąkach koralowców mogą odejść w zapomnienie. Poprzez zmianę PH wody , struktury budulcowe koralowców ulegają degradacji i rozpuszczeniu, a przynajmniej blaknięciu.

Nie tylko dalekie od granic Polski oceany wymagają ochrony. Nasze rodzime Morze Bałtyckie jest obecnie jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie. Degradacja nastąpiła niespełna w ciągu dwóch ostatnich stuleci. Nadmierny rozwój rolnictwa, przemysłu i wzrost liczby ludności, zamienił to zaliczane do najczystszych mórz, w wodne zbiorowisko odpadów i zanieczyszczeń wszystkich otaczających go państw.

Co można zrobić? Przede wszystkim edukować. I to właśnie jest mój cel w dzisiejszym poście. Już od najmłodszych lat wdrażajmy dzieci w tematykę ochrony środowiska i ekosystemów. Zwracajmy im uwagę, jak ważna jest rola człowieka dla Ziemi i, że tylko on może tą Ziemię uratować. 

Na razie zacznijmy od edukacyjnych materiałów do pobrania poniżej. A w nich znajdziecie:

  • karty edukacyjne ze zwierzętami żyjącymi w oceanach
  • ciekawostki o oceanach
  • karty memory
Przykładowe strony – Karty pracy „Dzień Oceanu”

Uczulajmy nasze dzieci na środowisko. Niech będą nie tylko władcami Ziemi, ale przede wszystkim jej obrońcami.

Jeśli nie chcecie przegapić nowych treści i plików z materiałami do pobrania, koniecznie zapiszcie się do newslettera. 

SPRAWDŹ KOLEJNE WPISY!

8 CZERWCA – ŚWIATOWY DZIEŃ OCEANÓW

Jedna myśl na “8 CZERWCA – ŚWIATOWY DZIEŃ OCEANÓW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry