Naturalna Edukacja

31 Maja – Dzień Bociana

„Klekce bocian bocianowej
W Afryce nad rzeką:
– Czas się zbierać do podróży,
Do Polski daleko!” […] 
I. Suchorzewska „Bociany”

Któż z nas, jako dziecko, wypatrywał ich powrotu z dalekich lądów? Chyba każdy. Wraz z ich przylotem rozpoczynała się prawdziwa wiosna, a ich dumne kroczenie po łąkach stało się szybko symbolem wiejskiego krajobrazu. 

Bocian biały powraca do naszego kraju mniej więcej na przełomie marca i kwietnia. To wtedy kończy swoje „zimowisko” w Afryce Północnej, dokąd wylatuje wraz z końcem lata. W europejskich państwach spędza około 5 miesięcy, kiedy to wychowuje swoje młode, których ma zazwyczaj ok. 3 do 6. 


Na jego temat powstało wiele mitów i przysłów, które wpisały się w folklor ludowy i funkcjonują do dnia dzisiejszego. Wymienić  można przede wszystkim najbardziej znane:

 „Bocian żywi się żabami”.  Choć nie jest to do końca fałsz, menu bociana jest znacznie bardziej bogate. Żywi się owadami, małymi ssakami, płazami, gadami a nawet małymi ptakami. To prawdziwy mięsożerca i pogromca łąkowych, i polnych stworzeń. 

„Bociania miłość”  istnieje naprawdę i choć nie jest to wyjątek w świecie zwierząt, bociany są wiernymi partnerami. Dobierają się w pary na całe życie i razem wychowują młode, wysiadując jajka i karmiąc potem młode.

„Bocian przynosi dzieci”. Kto oglądał ekranizację Disneya „Dumbo” ten doskonale wie o co chodzi. Bociany to zwiastuny rychłego powiększenia się rodziny. Dlaczego? Nie będziemy wnikać tutaj w szczegóły wzrostu przyrostu naturalnego po okresie zimowym, co łączono z przylotem bocianów. Ważne, że dla ludzi był on zwiastunem szczęścia, ochrony przed piorunami, a jego zabicie miało przynieść na zbrodniarza lawinę nieszczęść. 

Te i wiele innych ciekawych historii można by tutaj przytaczać, ale ważniejsza jest wspólna zabawa wraz z dziećmi. Specjalnie z okazji Dnia Bociana, który ma miejsce 31.05 przygotowałam dla Was pliki do pobrania, w których znajdziecie:

  • układankę z bocianem
  • anatomię bociana
  • kolorowankę
  • tematyczne karty pracy

Mam nadzieję, że tematyka tego dnia zainspiruje Was do kreatywnego spędzenia czasu oraz do lepszego poznania zwyczajów , jednego z największych europejskich ptaków. 


SPRAWDŹ KOLEJNE WPISY!

31 Maja – Dzień Bociana

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry