Naturalna Edukacja

Dzień Dziecka

„Dziecko to nie zbiór komórek – to zbiór naszych uczuć”

Dziecko – wydawałoby się, że jest to najważniejsza osoba dla dorosłych. Matka nosi je pod sercem  9 miesięcy, ojciec przekazuje wzorce wychowania. Rodzice dążą do tego, by zapewnić mu wspaniałe dzieciństwo, lepszą od siebie przyszłość i wyposażyć go w cechy, jakie uznają za ważne.

A jednak nie od zawsze i nie wszędzie tak jest. Nawet dzisiaj. Na całym świecie spotykamy się z wykorzystywaniem dzieci do pracy, z przemocą fizyczną i psychiczną wobec nich, jakiej dopuszczają się nawet najbliższe im osoby. Według danych statystycznych z 2020 roku, liczba pracujących dzieci na świecie w wieku od 5 do 17 lat sięga 152 mln. Jeszcze 20 lat temu było ich ponad 240 mln.

Ponad miliard dzieci nie ma nadal dostępu do powszechnej edukacji. Ostatni rok i pogłębiający się kryzys związany z koronawirusem tylko pogłębiają ten problem. W związku z zamknięciem szkolnictwa, w wielu państwach dzieci zostały wysłane do pracy, by wspomóc prowadzenie domu przez dorosłych. Na wyzysk, z niewolniczej wręcz pracy, szczególnie narażone są dziewczynki, których wyedukowanie jest i tak odsuwane na dalszy plan.  Niewolnicze warunki pracy dotykają aż 73 mln dzieci. To nie jest świat, o który walczymy dla swoich pociech.

Z okazji 1 czerwca, przy okazji zabawy z dziećmi i wspólnego spędzania czasu, wspomnijmy czasem o tych dzieciach, dla których jest to tylko kolejny dzień z myślą aby przeżyć.

Zróbmy z naszymi pociechami coś fajnego i radosnego. Do wspólnej zabawy możecie wykorzystać poniższe pliki, które również związane są z dzieciństwem, ale tym razem zwierząt i ich potomstwa. Znajdziecie tu osiem plansz ze zwierzętami wraz z kartami edukacyjnymi.

Zwierzęta w pliku to:

  • kura domowa
  • Bydło domowe
  • Pingwin cesarski
  • Owca domowa
  • Jeleń
  • Dzik
  • Niedźwiedź polarny
  • Świnia domowa
Karty pracy „Dzień Dziecka” – przykładowe strony

Zachęcam gorąco, by spędzać razem jak najwięcej czasu. Dzieciństwo tak szybko przemija, a nam pozostaną tylko wspomnienia małych uśmiechniętych buzi i szczęśliwych uśmiechów.


SPRAWDŹ KOLEJNE WPISY!

Dzień Dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry