Naturalna Edukacja

Marzec, marzec pięknie się wystroił…

Już w poniedziałek zaczynamy nowy miesiąc – marzec, a wraz z nim cały maraton różnorakich świąt typowych, jak i tych mniej oczywistych. Wszyscy pamiętamy o Dniu Kobiet (z tej okazji będzie osobny post) i pierwszym Dniu Wiosny, ale marzec obfituje również w inne „święta”. Sami zobaczcie:

Dni nietypowe na ten tydzień!

Nowy tydzień zaczynamy Dniem Piegów! Specjalnie z tej okazji znajdziecie w plikach do pobrania trzy nowe karty edukacyjne. A może ktoś z Was pamięta, co w nagrodę dawał swoim uczniom Pan Kleks? Piegi! Dokładnie tak! Również Wy możecie przygotować zapas kolorowych piegów z papieru lub innego dostępnego materiału, a w przerwie zanurzyć się w lekturze „Akademii Pana Kleksa”.

W środę obchodzimy Dzień Przygody. Również i na ten dzień mam dla Was przygotowane materiały. Jeśli szukacie inspiracji na zabawy z dziećmi, to mam kilka ciekawych propozycji:

Dzika wyspa 

Potrzebne materiały: stare prześcieradło (bez gumki), farby, pędzle, kolorowa masa solna lub modelina, folia malarska (lub duże worki na śmieci).

Do tej zabawy możesz również wykorzystać ilustracje zwierząt z końca pliku! Przed rozpoczęciem zabawy zabezpiecz podłogę folią!

  •  Prześcieradło rozłóż na podłodze, następnie wspólnie z dziećmi stwórzcie wyspy za pomocą farb.
  •  Gdy prześcieradło będzie schnąć, śmiało chwyćcie za masę solną i ulepcie co tylko przyjdzie Wam do głowy: zwierzęta, drzewa, kamienie, wulkany itd. Podczas lepienia można rozmawiać z dziećmi o tym, jak wygląda dzika przyroda, czym są rezerwaty, jakie znamy gatunki zwierząt.
  •  Po wyschnięciu, zarówno wysp jak i figurek można zacząć zabawę. Jeśli chcesz możesz użyć ilustracji z plików.

Słowniczek pojęć:

  • Ekologia – nauka o przyrodzie, która bada zależności pomiędzy wszystkimi organizmami, a środowiskiem, w którym żyją.
  • Rezerwat – objęty ochroną teren o szczególnych walorach przyrodniczych lub krajoznawczych.
  • Park Krajobrazowy – forma ochrony przyrody, która koncentruje się na odmiennym charakterze danego terenu, ze względu na wartości przyrodnicze, ekologiczne, kulturowe lub krajobrazowe.
  • Ochrona środowiska – działania zmierzające do naprawienia szkód lub ich zapobieganiu, które człowiek wyrządził środowisku naturalnemu.

W środę również jest dzień słuchu w plikach znajdziesz kolorowe nutki 😊. Możesz je wykorzystać podczas zabaw muzycznych 🎶.  Więcej materiałów znajdziesz z okazji piątkowego dnia dentysty. 

PLIKI DO POBRANIA:

Jeśli chcesz być na bieżąco zapisz się na newsletter! Będzie mi też bardzo miło jeśli zostawisz komentarz jakie materiały chcesz znaleźć w kolejnych postach!


SPRAWDŹ KOLEJNE WPISY!

Marzec, marzec pięknie się wystroił…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry